Haber

Meksika’da kadına şiddeti teşvik eden şarkılar yasaklandı

Meksika’nın Chihuahua kentinde canlı müzik mekanlarında kadın düşmanı ve kadına yönelik şiddeti tahrik eden şarkılar çalmak ve söylemek yasaktı.

The Guardian’ın haberine göre, toplum içinde erkek şiddetini teşvik eden ve kadın düşmanı olduğu düşünülen müzikler söyleyen sanatçılara 55 bin liraya (1.9 milyon TL) kadar para cezası verilebiliyor. Yasak önerisini belediye meclisine getiren Pan partisinden Patricia Ulate, ‘Kadına yönelik ciddi şiddet ve süregelen maçoluk kültürü de dahil olmak üzere acı gerçekler, milletvekillerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı harekete geçirdi’ dedi.

‘KADINA İTİRAZ EDEN ŞARKILAR DA ŞİDDET’

Yasak kararına göre yasağı ihlal eden kişilerden alınacak para cezası, belediyenin kadınlara yönelik başlattığı programlara ve sığınma evlerine bağışlanacak. Yasak kararına ilişkin açıklama yapan Chihuahua Bayan Aile ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi Lideri Patricia Ulate, “Chihuahua, kadına yönelik yapısal şiddetin yüksek oranları nedeniyle eyalette toplumsal cinsiyet alarmı verilen beş belediyeden biri. Bunların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacak her türlü eylem önemlidir.”

Kentte alınan yasak kararı, belediyenin düzenlediği ve denetleyeceği etkinlikler için geçerli olacak. Chihuahua Belediye Başkanı Marco Bonilla, iddiaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kim kadına yönelik şiddeti teşvik eden bir şarkı söylerse, o kişi para cezasına çarptırılacak” dedi. Bonilla, ‘Kadınları neşelendiren ve cinselleştiren canlı müzik de şiddet olarak değerlendirilebilir’ vurgusu yaptı.

2015 yılında 1 milyon nüfuslu belediye, halka açık etkinliklerde şiddeti savunan ve teşvik eden müziklerin çalınmasını yasakladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu