Ekonomi

Muhalefete sert tepki: Su satarak 6.1 milyar dolar kazanmadık!

akademisyen, “TPAO geçen yıl 6,1 milyar dolar ciro elde etti, kamuda bir numara, özel sektörde bir numara. 6,1 milyar doları su satarak elde etmedik”söz konusu.

EN YÜKSEK ÜRETİMİ YAPTIK

Şehit Aybüke Yalçın’ın adını taşıyan yeni keşfedilen petrol kuyusunun vana açılış töreni için Şırnak’ta bulunan Alım, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Petrol ve doğalgaz keşiflerinin bir seçim aracı olarak sunulduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren Alım, “Geçmişte Türkiye’nin en yüksek üretimini biz yaptık ve bu ciroya ulaştık. Bu siyasi mi, değil mi? Bankamıza giren dolar hiç siyasi değil. Arttı’ diyor, ‘hadi canım, sen seçim için varsın’ diyorsun demek doğru değil, seni kasaya götüreyim, bir kere kapağını açsınlar, içinde 6.1 milyar dolar var. .’söz konusu.

Bilgin, TPAO’nun yurt dışında da faaliyetleri olduğunu belirtti. “Uluslararası projelerde de ortaklıklarımız var. Azerbaycan, Rusya, Irak, KKTC, Libya’da projelerimiz var. Dünyanın her yerinde petrol ve doğal gaz arıyoruz. Malezya ile görüşme halindeyiz. Brezilya ile birebir görüşme halindeyiz Türkiye ile görüşme halindeyiz Şu anda Azerbaycan Irak Rusya Rusya toplam üretimimiz 110 bin varil yani bir Aybüke Yalçın 70 bin varil civarında yurt içinde üretiyoruz. Toplam 180 bin adet üretimimiz var.İçerideki üretiminiz,Yurtdışında yaptığınız üretime göre çok daha karlı ve avantajlı.Evet yurt dışında da arıyoruz ve üretiyoruz ama yerlide bulup üretmeyi seviyoruz. ülke daha fazla.”değerlendirmesini yaptı.

Petrol aramada “haznedeki su”Petrol üreticilerinin en çok korktuğu işlerden biri olduğunu belirten Bilgin, Şehit Aybüke Yalçın kuyusunda su ile karşılaşmadıklarını söyledi.

akademisyen, “Su temasının nerede olduğunu görmek için ilk tespiti yaptıktan sonra 150 metre aşağı indik ve içinde su görmedik. Riskler her zaman var ama bunun için önlemlerimizi aldık. 2 gün sonra kuyumuzu 150 metre derinleştirdik. bin 650 metre.Aslında su ile karşılaşmadığımız için rezervuarın kalitesi en büyük önceliğimiz.tahminimizden daha iyi”bilgileri verdi.

MANİSA’DA DENEME ÜRETİMİ BAŞLADI

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Yağbasan Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından kurulan Yağbasan 1 deneme üretim sahasında Atbaşı sondaj pompası ile deneme üretimine başlandı.

Atbaşı pompalı deneme üretimi yöre halkını heyecanlandırdı. Bir süre önce montajı tamamlanan Atbaşı yağ pompasıyla yüzeye çıkarılan numunelerin tankerlerle İzmir’in Aliağa ilçesindeki petrol rafinerisine gönderildiği öğrenildi.

golova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu