Ekonomi

2022 Onlara da Zarar Vermedi: Elon Musk’tan Bill Gates’e Bu Yılın En Zengin Enflasyon Mağdurları Para Kaybetti

Dünyaca ünlü zengin isimlerin bolluk içinde ve hiç para kaybetmeden yaşadığını düşünebilirsiniz. Aslında, bu hatasız değil. Dünyanın en güçlü insanlarının listesi sürekli değişiyor. 2022 yılı bu listedeki bazı isimlere acımadı. Herkesin hayatını merak ettiği zenginlerin 2022’de ne yaptıklarını ve ne kadar para kaybettiklerini araştırdık. İşte bu yıl en çok para kaybeden zengin isimler!

Larry Ellison:

Dünyanın en zengin 15 kişisinden biri olan Larry Ellison, Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur. Bir dolar milyarderi olan Ellison, veritabanı yazılım firmasıyla Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri haline geldi. Jet uçakları ve yat yarışlarıyla ilgilenen Ellison; Aynı zamanda yaşlanma üzerine yapılan araştırmaların da en büyük destekçisidir. Artık moleküler biyoloji ile ilgilenen Ellison kaybedenler kulübüne bu yıl 10. sıradan girdi ve 19.9 milyar dolar zarar etti.

Steve Balmer:

2000 yılından bu yana Microsoft’un yönetim kurulu başkanı olan Steve Ballmer, 2006 yılında Forbes dergisinin ‘En Zenginler’ listesinde 84. sırada yer aldı. 2009’da Bill Gates’in yerini almayı başaran Ballmer, Los Angeles Clippers kadrosunun da sahibi. . Ünlü milyarder bu yıl kaybedenler listesinde yer aldı ve 13,7 milyar dolar zarar etti.

Sergey Brin:

Google’ı kuran iki isimden biri olan Sergey Brin, yazılım mühendisi olmasının yanı sıra internet girişimcisi. Brin, 2019’da Google’ın ana şirketindeki başkanlık görevinden ayrıldı. Ancak hâlâ Google’ın ortağı ve hissedarı. 2022 yılı Brin için uğurlu geçmedi ve ünlü milyarder 28.4 milyar dolar kaybetti.

Warren Buffet:

20. yüzyılın en başarılı yatırımcısı olarak kabul edilen Warren Buffett, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su olarak görev yapıyor. Aynı zamanda şirketin en büyük hissedarıdır. ‘2008 Milyarderler Listesi’ne giren Buffett, dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. Times dergisi onu 2012’de dünyanın en etkili insanlarından biri olarak adlandırdı. Buffet bu yıl 12,5 milyar dolar zarar etti ve listeye 7. sıradan girdi.

Larry Sayfası:

Yazılım mühendisi ve girişimci Larry Page, popüler arama motoru Google’ın temel algoritmalarını geliştirdi. Page aynı zamanda Google’ın da kurucusudur. Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı olan milyarder, ‘Dünyanın En Zengin 100 Kişisi’ sıralamasında 5. sıradaki yerini koruyor. “Sayfa ne kadar kaybetti?” Bu sene tam 29.3 milyar dolar zarar etti diye sorarsanız.

Bil Gates:

Dünyaca ünlü güçlü isimlerden biri olan Bill Gates, Microsoft’un kurucu ortakları arasında yer alıyor. Gates daha önce Microsoft’ta yönetim kurulu lideri, CEO ve baş yazılım mimarı olarak görev yaptı. 2014 yılına kadar Microsoft’un en büyük hissedarı olan Bill Gates, 70’ler ve 80’lerin mikrobilgisayar devriminin önde gelen girişimcisiydi. 1987’den beri Forbes’in ‘Dünyanın En Zenginleri’ listesinde yer alan milyarder, bu yıl 22.9 milyar dolar kaybetti.

Bernard Arnault:

Dünyanın en lüks tüketim malları şirketi LVMH Holding’in CEO’su Bernard Arnault, Fransa’nın önde gelen mühendislik okulunda okudu. Guerlain, Arnault, Loewe, Marc Jacobs ve Sephora gibi ünlü markaları bünyesine katmıştır. Ünlü milyarder, Carrefour’un da sahibi. Arnault bu yıl 50.4 milyar dolar kaybetti.

Jeff Bezos:

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, en başarılı girişimcilerden biridir. Çevrimiçi bir kitapçı olarak başlayan Amazon, zaman içinde hizmetlerini geliştirerek dünya çapında tanınır hale geldi. Aynı zamanda bir sanayici ve yatırımcı olan Bezos, 1999 yılında Time dergisi tarafından ‘Yılın Kişisi’ seçildi. The Washington Post gazetesinin sahibi olan Bezos, Blue Origin’in de kurucusu. Bezos bu yıl tam 59.3 milyar dolar kaybetti.

Elon Musk:

Dünyanın en zengin ismi Elon Musk; Tesla otomotiv şirketinin CEO’su, SpaceX ve The Boring Company’nin kurucusu. Musk, 2016’da Forbes dergisinin ‘Dünyanın En Güçlü İnsanları’ listesinde 24. sırada yer aldı. 2019’da bire bir dergisinin yayınladığı ‘Dünyanın En Yenilikçi İnsanları’ listesinin bir kez daha sahibi oldu. Musk, yaşayan en zengin insan olmak için Jeff Bezos’u geride bıraktı. 2022’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldığında gündemden düşmedi. Elon Musk, 59.9 milyar dolar kaybederek 2022’nin en çok kaybedeni oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu